Čtvrtek, 9 února, 2023
- Reklama -události

Přišel čas zbavit se plevele. Jak vybrat ten nejlepší herbicid pro vaši zahradu?

Redakce doporučuje

Chemické přípravky proti plevelům představují efektivní způsob, jak se zbavit nechtěné vegetace ve vašem trávníku, zeleninovém záhonu, skleníku či zahradě. Zahradnictví nabízejí širokou škálu různých herbicidů, pokud však nemáte v této oblasti zkušenosti, jen stěží si dokážete vybrat ten správný.

Následující článek vám pomůže zorientovat se v tom, jaký přípravek proti dřevinám a plevelům zvolit, a také kdy a jaké množství aplikovat.

Dělení herbicidů podle účinku

Vzhledem ke spektru účinnosti mohou být přípravky proti plevelům rozděleny do dvou základních skupin, a to na neselektivní (totální) a selektivní herbicidy.

Selektivní herbicidy

Jak už napovídá sám název, tento typ herbicidu funguje jen na konkrétní typy plevelů nebo nežádoucí dřeviny, zatímco jiná vegetace zůstává neporušená. Proto je doporučeno jejich používání na širokolisté, dvouklíčkové plevele (např. pampeliška nebo jetel), které často postihují trávník.

Totální herbicidy

Zjednodušeně řečeno, neselektivní přípravky proti plevelům zabíjejí jakoukoli vegetaci, se kterou se dostanou do kontaktu. To znamená, že není doporučena jejich aplikace v záhonech, sklenících ani na trávníky. Důležitou roli však hrají při ničení trvalých travnatých plevelů (např. mech, lišej) na terasách, střechách, dlážděných příjezdových cestách a chodnících.

TIP
Pro odstranění odumřelé vegetace z dlažby a obtížně dostupných míst použijte univerzální zahradní nůž, nůž na spáry nebo ruční škrabku na plevel s dvojitou čepelí.
Dělení herbicidů podle doby aplikace

Spring agricultural work loosening, hilling, weeding. Close-up.

Když se rozhodujete, který typ herbicidu zvolit, je důležité položit si otázku, jaký je váš hlavní cíl – chcete vzniku plevelů předcházet nebo ničit již existující vegetaci? V tomto kontextu se setkáte s pojmy preemergentní a postemergentní herbicidy.

Preemergentní herbicidy

Přestože je většina přípravků proti plevelům účinná, je dobré klást důraz i na prevenci. V tomto ohledu vám poslouží právě preemergentní herbicidy, které jsou určeny k aplikaci před vyklíčením – prevence proti jednoletým plevelům, se kterými se opakovaně setkáváte.

Tip: Veškerý nábytek a zahradní doplňky na jednom místě

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Pořádáte pravidelně rauty nebo vlastníte cateringovou firmu? Pak by ve vašem vybavení neměly chybět chafingy!

K ohřívání a udržení teploty pokrmů slouží nerezová nádoba s víkem a ohřevem, takzvaný chafing. Jedná se o ideálního pomocníka profesionálů...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img