Čtvrtek, 9 února, 2023
- Reklama -události

Vyplatí se postavit pergolu svépomocí nebo zvolit hliníkovou na klíč?

Redakce doporučuje

Je příjemné si v létě sednout u svého domu do stínu a strávit tak čas na čerstvém vzduchu. Proto je vhodné počítat při stavbě domu is pergolou nebo ji přistavit později.

Zahradní pergola se může postavit snad na tisíc způsobů – ze dřeva nebo hliníku, samostatně stojící nebo navazující na dům, masivní i lehká konstrukce, mohou ji obrůstat popínavé rostliny, nebo i ne. Možností je opravdu mnoho. Stavba pergoly však nemusí být tak jednoduchá, jak to na první pohled vypadá, proto je dobré si předem všechno promyslet.

Pergola svépomocí nebo od firmy na klíč?

Na Slovensku je stále dost lidí, kteří se věnují domácímu kutilství a vše si nejraději udělají sami. Faktem ovšem také je, že s novými generacemi už je tento trend na pozvolném ústupu. Mnoho lidí si raději pro stavbu pergoly domluví nějakou spolehlivou odbornou firmu.

Přesto je stále dost těch, kdo chtějí ušetřit a pustí se do pergoly svépomocí. Obecně lze říci, že stavba zahradní pergoly svépomocí je obvyklejší spíše u lidí, kteří se rozhodnou pro dřevěnou variantu a kteří si rozumějí s nářadím. Dřevěná zahradní pergola totiž vyžaduje zručnost především při zhotovení tesařských spojů, které celou konstrukci drží pohromadě.

Dřevěná pergola potřebuje pravidelnou údržbu, hliníková vydrží déle

Nejpoužívanější materiál pro stavbu pergoly je stále dřevo. Nejhojněji využívané je borovicové, modřínové nebo smrkové. Dřevěná pergola je ekologicky šetrná, ale je nutno ji správně chránit proti hnilobě a plísním, dřevokazným škůdcům a proti ztrátě barvy dřeva vlivem slunečních paprsků.

Konstrukce je o něco levnější než u hliníkových modelů. Na druhou stranu je s nimi ovšem spojena náročnější údržba. Dřevěné zahradní pergoly je třeba zhruba každých pět let natírat, neboť dřevo je třeba chránit před nepřízní počasí i dalšími vnějšími vlivy. Zároveň může dřevěnou pergolu napadnout i hmyz, čímž se dostáváme k tomu, že nedosahují takové životnosti jako hliníkové pergoly.

Obliba hliníkových pergol v posledních letech stále roste. Hliníkové pergoly vynikají snadnou údržbou a dlouhou životností, i po letech budou vypadat stále skvěle. Na první pohled působí velmi moderně a v současnosti už není problém vybrat hliníkové profily v různém designu. Navíc nevyžadují žádnou údržbu, jsou pevné a odolné. V případě znečištění lze jednoduše omýt vodou. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena, která se však za několik let vrátí v úspoře nákladů a času věnovanému údržbě dřevěné pergoly.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Pořádáte pravidelně rauty nebo vlastníte cateringovou firmu? Pak by ve vašem vybavení neměly chybět chafingy!

K ohřívání a udržení teploty pokrmů slouží nerezová nádoba s víkem a ohřevem, takzvaný chafing. Jedná se o ideálního pomocníka profesionálů...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img