Čtvrtek, 9 února, 2023
- Reklama -události

Pěstujeme okurky: Jaká semena vybrat, nejlepší odrůdy a jak si poradit se škůdci a chorobami okurek

Redakce doporučuje

Okurky se podobně jako rajčata těší pěstování jak na zahradě, tak na balkonech. Přinášíme vám pár tipů na bohatou úrodu.

Ať už v salátu, nakládané, jako malé občerstvení, nebo jako příloha k rybím a masitým jídlům, okurky se najdou v téměř každé chladničce. A nelze se divit, protože tento druh zeleniny je nejen chutný, ale také zdravý. Okurky patří do čeledi dýňových rostlin a představují skutečnou vitamínovou bombu. Obsahují vitamíny B1, B2, B3, B5, B6 a C, kromě toho i kalcium, železo, magnesium, fosfor, kalium a zinek, tedy množství důležitých živin potřebných pro naše tělo. Dokonce i pokud máte problém s dostatečným příjmem tekutin během dne, dokáže vám tato zelenina pomoci, jelikož sestává z 95% vody. Přinášíme vám pár tipů na její pěstování a rad, jak se z ní může stát užitečný pomocník.

Pěstování

Okurky můžete pěstovat v zahradě, skleníku, jakož i ve květináčích na balkoně. Důležitým předpokladem je, aby se pěstovaly na teplém slunném stanovišti chráněném před větrem. Podobně jako rajčata, i okurky můžete vysévat přímo do záhonu nebo od dubna je začít pěstovat na okenním parapetu v květináči. K optimálnímu klíčení ve skleníku nebo někde v interiéru potřebují semena teplotu +15 až +25 °C. Je-li tato podmínka splněna, začnou klíčit po třech až čtyřech týdnech.

Přímo na záhonu je můžete začít vysévat až v květnu. Měli byste sáhnout po nakládačkách nebo maloplodých polních odrůdách. Salátové okurky jsou určeny primárně k pěstování ve sklenících, protože byly pro tento účel i vyšlechtěné. Princip jejich pěstování spočívá v jejich vyvazování ve výši. Mimochodem, okurky byste měli pěstovat na stejném místě až po čtyřech letech.

PRAKTICKÝ TIP – Jaká semena vybrat
Prodejci semen či zahradní centra nabízejí různé odrůdy okurek. My jsme vyzkoušeli odrůdy Picolino a Akito. Obě můžete pěstovat jak na zahradě, tak ve skleníku. Jedná se o hybridní odrůdy, které jsou odolné proti houbovým chorobám. padlí.
Květy

Rostliny okurek jsou jednoleté a dokážou se samoopylovat. Tvoří totiž samčí i samičí květiny. Nejdříve se vytvářejí samčí, je jich více než samičích a květiny jsou nasazovány po dvou v osové souměrnosti. Samičí květiny se začínají vytvářet až později, když už rostliny více povyrostou. Ve srovnání se samčími květy stojí osamocené.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Pořádáte pravidelně rauty nebo vlastníte cateringovou firmu? Pak by ve vašem vybavení neměly chybět chafingy!

K ohřívání a udržení teploty pokrmů slouží nerezová nádoba s víkem a ohřevem, takzvaný chafing. Jedná se o ideálního pomocníka profesionálů...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img