Čtvrtek, 9 února, 2023
- Reklama -události

1112 dílů a sami dva! Architekti dokázali nemožné a vytvořili unikátní bydlení, které připomíná dřevěnou jeskyni

Redakce doporučuje

Řečtí architekti Apostolos Mitropoulos a Thanos Zervos navrhli a postavili v horském středisku Hyades v Trikala Korinthias neobvyklý projekt. Vznikl jako renovace stávajícího prostoru a je charakteristický zakřivenou dřevěnou konstrukcí. Připomíná kamennou jeskyni vyformovanou přírodními vlivy, až na to, že je ze dřeva. Není divu, že projekt dostal název „Dřevěná jeskyně“.

Půdorys upravovaného prostoru rozdělili na dvě části – v první zóně se nachází hlavní místnost, ve druhé sekundární místnosti, hygienické zázemí a obslužné prostory. Hlavní místnost je tvořena zakřivenou dřevěnou konstrukcí, sekundární prostory s výhledem jsou obloženy tmavým kamenem.

Unikátní dřevěný interiér ve tvaru jeskyně s plnohodnotným bydlením
Řečtí architekti sami navrhli a postavili tento neobvyklý projekt, v horském středisku Hyades. Zdroj: Spyros Hound Photography

Kontrast dvou celků

„Tímto členěním jsme chtěli jasně rozlišit tvrdý ochranný plášť a zakřivený, příjemný interiér, který má podobu jeskyně. Jeskyně se používaly jako útočiště po celou lidskou existenci. Součástí vnitřní zóny jsou dvě ložnice integrované do zakřivené konstrukce a otevřená kuchyně. Venkovní zóna obsahuje dvě vedlejší místnosti: obývací prostor s krbem a koupelnu,“ vysvětlují hlavní rysy přeměny prostoru jeho autoři.

Unikátní dřevěný interiér ve tvaru jeskyně s plnohodnotným bydlením
Zaoblená struktura se skládá z 1 112 různých zakřivených dřevěných kusů

Pasivní regulace vlhkosti i tepla

Dřevo a kámen použité k renovaci jsou z místních zdrojů. Zakřivená struktura je vyrobena ze smrkového surového dřeva, zatímco ostatní prvky (kuchyně, skříňky, podlaha) jsou z překližky z borovice. Mezi dřevěnou konstrukcí a betonovou skořepinou proudí vzduch.

Fascinující dům stvořený pro dvojčata: Nic podobného jste ještě neviděli!
Cirkulace vzduchu chrání strukturu projektu a pasivně reguluje vlhkost a teplotu v místnosti pomocí přirozených tlumivých schopností dřeva. Tento fakt je pro projekt mimořádně důležitý, protože se nachází ve vysoké nadmořské výšce, která se vyznačuje výraznými teplotními výkyvy v průběhu celého roku.

Black retro typewriter on a unique wooden desk, a mid-century modern chair and a renovated bookcase in a hipster home office interior. Real photo.

Unikátní dřevěný interiér ve tvaru jeskyně s plnohodnotným bydlením
Projekt se nachází ve vysoké nadmořské výšce, která se vyznačuje výraznými teplotními výkyvy v průběhu celého roku. Zdroj: Spyros Hound Photography

1 112 dílů a sami dva!

Autoři návrhu – tým Tenon Architecture stavbu realizovali přímo na místě. Je až neuvěřitelné, že zaoblená struktura se skládá z 1112 různých zakřivených dřevěných kusů. Výkresy každého kusu byly vytvořeny algoritmem, přeneseny na místo, kde byly zpracovány ručně. Postupně z nich vzniklo 55 větších modulů.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Pořádáte pravidelně rauty nebo vlastníte cateringovou firmu? Pak by ve vašem vybavení neměly chybět chafingy!

K ohřívání a udržení teploty pokrmů slouží nerezová nádoba s víkem a ohřevem, takzvaný chafing. Jedná se o ideálního pomocníka profesionálů...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img