Úterý, 21 března, 2023
- Reklama -události

Jaké jsou typy perlátorů a jak poznat ten, který vám sedne?

Redakce doporučuje

Perlátor je zařízení, které přišroubujete na vodovodní baterii v koupelně nebo v kuchyni a budete díky němu šetřit vodou. Hlavní funkcí perlátoru je usměrnit proud tekoucí vody a kromě toho ji i provzdušnit. S takto upravenou vodou si můžete umýt ruce, mýt nádobí anebo ji třeba použít na čištění zubů. Perlátor sníží množství vody, které baterií proteče za jednotku času. Úspora je významná, často až o polovinu.

Typy perlátorů a jaký je ten pravý?

K dispozici jsou především pevné a nastavitelné perlátory vody. Pevné perlátory jsou trvale instalovány na vodovodní baterii a produkují předem stanovené množství provzdušněné vody. Perlátory s nastavitelným průtokem však umožňují větší přizpůsobení. Můžete si nastavit průtok podle vlastních preferencí a přitom využívat výhod snížené spotřeby vody. Existují také perlátory s prodlouženým ramínkem, které jsou flexibilní a například v kuchyni umožňují sprchování nádobí.

Pozor na závit

Při výběru perlátoru je důležité vzít v úvahu typ vodovodní baterie, kterou máte doma, protože to určí, jaký druh perlátoru je vhodný. Zvažte také velikost vaší vodovodní baterie. Různé perlátory jsou určeny pro konkrétní velikosti baterií. Z hlediska závitu lze perlátory rozdělit na ty s vnitřním závitem, které se šroubují na baterii a na ty se závitem vnějším. Ty se pak instalují přímo do baterie, resp. do výtokového ramínka. V případě pochybností lze zakoupit univerzální perlátor, který se hodí pro oba typy. Ten má jak vnitřní, tak vnější závit. Je ale o něco dražší než perlátory s jediným závitem.

A co tvrdá voda?

Pokud víte, že vám z kohoutku teče tvrdá voda, je pravděpodobné, že se perlátor bude častěji zanášet. A to tím více, čím více přes něj poteče voda teplá. Sehnat lze i speciální odolné perlátory, které vápenným a hořečnatým solím lépe odolají. V každém případě je potřeba počítat s tím, že ať máte vodu tvrdou anebo je množství rozpuštěných solí v normě, budete muset perlátor čas od času pročistit. Usazují se v něm totiž mechanické nečistoty, které ucpává se. Perlátorům ve vaší domácnosti zkrátka musíte věnovat péči. Pak budou fungovat spolehlivě a sníží vaši spotřebu vody.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Jak vytápět velké prostory tak, abyste neprotopili majlant?

Jestliže řešíte vytápění výrobních hal nebo jiných větších prostorů, jistě víte, že udržet v nich požadovanou teplotu je po finanční...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img